Ostrzeżenie – ataki na bankowość elektroniczną pod pretekstem PSD2

 

09.2019.

Wraz z wprowadzeniem 14 września 2019 r. nowego sposobu logowania do bankowości elektronicznej mogą pojawić się ataki wykonywane przez przestępców, mające na celu wyłudzenie poufnych danych.

Poprzez fałszywe strony banków lub internetowych operatorów płatności np. PayU osoby nieuprawnione mogą uzyskać poufne informacje umożliwiające im dostęp do Twojego rachunku za pośrednictwem kanałów elektronicznych.

Przypominamy:

  • zawsze sprawdzaj, czy adres strony do logowania jest prawidłowym adresem bankowości elektronicznej Twojego banku, czy rozpoczyna się od https:// oraz czy połączenie z bankiem jest szyfrowane (obok paska adresowego musi być widoczny symbol zamkniętej kłódki),

  • jeżeli korzystasz z autoryzacji transakcji za pośrednictwem kodów SMS przed jej potwierdzeniem dokładnie przeczytaj treść całej wiadomości SMS otrzymanej ze swojego banku. Sprawdź czy zlecałeś osobiście taką transakcję lub operację i porównaj czy jest ona zgodna ze złożoną przez Ciebie dyspozycją. W szczególności w przypadku autoryzowania przelewów lub tworzenia szablonów zweryfikuj, czy podana w wiadomości SMS kwota transakcji oraz numer rachunku konta odbiorcy są zgodne z wprowadzanymi przez Ciebie danymi,

  • nigdy nie loguj się do bankowości elektronicznej za pośrednictwem otrzymanego w wiadomości e-mail lub SMS linku.

Więcej informacji o zagrożeniu dostępnych jest na stronie Związku Banków Polskich pod adresem https://zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Wyludzanie-poufnych-informacji-zmiany-funkcjonowania-bankowosci-elektronicznej.