Ostrzeżenie- fałszywe strony podszywające się pod bankowość elektroniczną banków

 

09.2020.

Ostrzegamy przed kampanią phishingu, podczas której przestępcy podszywają się pod strony bankowości elektronicznej banków.

Celem ataku jest wyłudzenie danych dostępowych do bankowości elektronicznej za pomocą fałszywych stron, które mogą łudząco przypominać strony bankowości elektronicznej banków. Przestępcy mogą wykorzystać wyszukiwarki internetowe oraz wiadomości e-mail czy SMS (jako wynik wyszukiwania i/lub w otrzymanej korespondencji mogą pojawić się fałszywe strony).

Przypominamy:

  • zawsze wpisuj adres strony logowania do bankowości elektronicznej lub korzystaj z oficjalnej strony Banku – nigdy nie korzystaj ze stron pojawiających się w wynikach wyszukiwania w przeglądarce (mogą ty być wypozycjonowane strony oszukańcze),

  • zawsze sprawdzaj adres strony www, na której się logujesz oraz jej certyfikat – sprawdź czy widoczny jest symbol zamkniętej kłódki, czy adres strony rozpoczyna się od https:// oraz dokładna nazwę strony i domeny (często przestępcy przygotowując fałszywą stronę stosują nazwy łudząco zbliżone do strony Banku). Kliknij w kłódkę i zweryfikują szczegółowe dane dotyczące certyfikatu – jego wystawcę, datę ważności oraz nazwę instytucji dla której został wystawiony.

  • nigdy nie loguj się do bankowości elektronicznej za pośrednictwem linku otrzymanego w wiadomości e-mail lub SMS,

  • zawsze zwracaj uwagę na niestandardowy wygląd strony lub jej nietypowe działanie oraz niestandardowe komunikaty zgłaszane przez przeglądarkę internetową,

  • w przypadku jakichkolwiek wątpliwości niezwłocznie zaprzestań logowania i skontaktuj się z Bankiem.