Ostrzeżenie – złośliwe oprogramowanie rozsyłane w załącznikach do wiadomości e-mail

 

06.2018.

W Internecie pojawiają się kolejne wersje złośliwego oprogramowania, które zainstalowane na komputerze użytkownika logującego się do bankowości elektronicznej wykradają m.in. dane uwierzytelniające do logowania.

Do zainfekowania urządzeń, z których użytkownicy łączą się z Internetem, dochodzi najczęściej w wyniku otwierania załączników do fałszywych e-maili. Temat takich wiadomości najczęściej odnosi się do kwestii związanych z rozliczeniami i płatnościami i przybiera treść taką, jak np. „Faktury”, „Zaległe faktury”, „Potwierdzenie transakcji”, „Wezwanie do zapłaty”, „Nota księgowa”, co ma zwrócić uwagę odbiorcy i uśpić jego czujność. Wiadomości e-mail wysyłane są z wielu adresów, z których każdy posiada polskojęzyczne imię i nazwisko oraz podpis wraz z nazwą firmy.

Wiadomości zawierają załączniki z archiwami .*zip, .*rar, a ich otwarcie (rozpakowanie) infekuje urządzenie, na którym załącznik jest otwierany, groźnym wirusem, umożliwiającym kradzież poufnych danych klienta.

Przypominamy:

  • zawsze zachowuj szczególną ostrożność podczas otwierania korespondencji elektronicznej (zwłaszcza załączników i linków w e-mailach),

  • nie otwieraj i usuwaj wiadomości, których się nie spodziewasz oraz tych budzących Twoje podejrzenia – w szczególności nie należy pobierać i otwierać nieoczekiwanych załączników w formie plików zarchiwizowanych [spakowanych] (.*zip, .*rar).